Ja nie siedzę, ja stepuję!

Zaczęłam tyć, choć prowadzę aktywny tryb życia. Spacery z psem, czasem rower, rolki, nordic walking. Co się dzieje? Czuję każdy dodatkowy kilogram i nie mieszczę się w coraz więcej ubrań. Staję na wadze i przerażenie! Przytyłam 10 kg. Pięć lat temu rzuciłam palenie i trochę przybrałam na wadze, ale nie aż tyle co obecnie. Źle się z tym czuję. Robię badania, diagnoza jest jednoznaczna: stan przedcukrzycowy. Lekarka przepisuje mi tabletki, biorę je przez jakiś czas i kontroluję poziom cukru. Jednak regularne branie tabletek nie jest moją mocną stroną, więc próbuję obniżyć poziom cukru dietą i ruchem. Udaje się i mogę odstawić tabletki. Mam świadomość, że taki stan uda się utrzymać tylko dzięki aktywnemu stylowi życia.

Przypadkowo oglądam w telewizji reportaż o 94-letniej seniorce, która od 20 lat stepuje i czuje się świetnie. Ups! To jest to!

Od dawna chciałam się nauczyć stepować, ale nie było kiedy i gdzie. Może właśnie teraz jest na to pora? Jak to zwykle u mnie, od pomysłu do czynu jest krótka droga. Wpisuję w wyszukiwarkę internetową hasło „nauka stepowania Wrocław”. No i bingo!

We Wrocławiu jest szkoła stepowania. Wchodzę na stronę Wrocławskiej Stepowni i znajduję to, o co mi chodziło. Mają sekcję seniorów. Dzwonię i pytam, czy mogę od razu do niej dołączyć. Miły męski głos zaprasza mnie na zajęcia w kolejną środę. Jadę na zajęcia, na których poznaję założyciela Wrocławskiej Stepowni, Darka Dudzika, i dwójkę kolegów seniorów. Oboje stepują od 4 miesięcy. Już po pierwszych zajęciach wiem, że to jest to, co będę robiła z przyjemnością. Darek to wielki entuzjasta i mistrz stepowania. Na zajęciach nie odpuszcza, co działa mobilizująco. Kupuję specjalne buty i zaczynam ćwiczyć też w domu. Muszę się jeszcze bardzo wiele nauczyć, ale to dobrze, bo jeszcze długo, długo będę mogła zbijać kilogramy i poziom cukru, a frajda ze stepowania jest ogromna.

W październiku cała szkoła stepowania wystąpi z pokazem, seniorzy także. Trzymajcie za nas kciuki. A może do nas dołączycie? Serdecznie polecam.

Anna Wolfart-Martyka, Oborniki Śląskie